امروز: یکشنبه، 30 دی 1397

ماهنامه فژه سنج

رسانه ای نوین در صنعت نقشه برداری و ژئوماتیک

مهندس رجب زاده اعلام کرد :

محرومیت سازمان صنعت معدن و تجارت از خدمات مهندسان نقشه بردار

(05 خرداد 1395)

 

 

گفت و گوی اختصاصی


مهندس رجب زاده، دارای کارشناسی نقشه برداری از دانشگاه اصفهان و کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی از دانشگاه علم و صنعت می باشد که از اوایل سال 1374 فعالیت و همکاری خود را با سازمان نقشه برداری کشور آغاز کرده است. وی در این 21 سال در مناصب مختلفی از سازمان خدمت کرده است که شاخص ترین آنها، مدیریت کل نظارت و کنترل فنی سازمان بوده است. وی از سال 1389 به عضویت گروه تخصصی نقشه برداری سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در آمده است و در حال حاضر علاوه بر این عنوان، یکی از بازرسین اصلی نظام مهندسی ساختمان نیز می باشد. 

اجراي طرح حدنگاري (كاداستر) اراضي كشاورزي استان كرمان

(05 خرداد 1395)

 
مدير امور اراضي سازمان جهادکشاورزی استان کرمان با اعلام خبر شروع اجراي طرح حد نگاري (كاداستر) اراضي كشاورزي گفت: اين طرح ظرف مدت چهار ماه و در 2000 هكتار از اراضي كشاورزي بخش ماهان به صورت پايلوت اجرا خواهد شد.

در چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفت؛

معرفی پرنده شناسایی بردبلندکه می تواند 4 ساعت پرواز کند

(04 خرداد 1395)

 
پهپادی در چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی به نمایش گذاشته شده است که توانایی حمل چند دوربین از جمله دوربین‌های حرارتی و نقشه‌برداری را دارد و از آنجا که مجهز به سنسور لیزری یا LIDAR است می‌تواند از هر بنا یا مکانی روی زمین نقشه سه‌بعدی مناسب برای اتوکد تهیه کند و اولین پرنده الکتریکی است که می‌تواند چهار ساعت در آسمان پرواز کند.

مهندس طوماری رئیس گروه تخصصی نقشه برداری نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی

اجرا در محدوده فعالیت های مهندسان نقشه بردار نیست

(04 خرداد 1395)

 
مهندس طوماری رئیس گروه تخصصی نقشه برداری نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی،در گفتگو با فژه سنج و در تشریح فعالیتهای مهندسان نقشه بردار استان خاطر نشان کرد: از سه حوزه طراحی، نظارت و اجرا تنها حوزه های طراحی و نظارت در محدوده فعالیت های مهندسان نقشه برداری می باشند.

توسط محققان معاونت بهره‌برداری برق فارس صورت گرفت؛

طراحی و ساخت پهباد عمود پرواز در نقشه‌برداری‌ها و کنترل تجهیزات

(03 خرداد 1395)

 
معاون بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای فارس از طراحی و ساخت پهباد عمود پرواز، با هدف انجام ماموریت‌های فنی و تخصصی حوزه برق در شیراز خبر داد.

وضعیت مهندسی نقشه برداری و ژئوماتیک در آذربایجان شرقی

(28 اردیبهشت 1395)

 

گفت و گو ماهنامه فژه سنج با مهندس محمد رضا اکبری مدیرکل اداره نقشه برداری منطقه شمال غرب


مکان همواره از اهمیت خاص و ویژه‌ای برای انسان برخوردار بوده است، یافتن مکان مناسب برای اسکان و کشاورزی از اولین مسائلی بوده که ذهن بشر را با موقعیت مکانی درگیر کرده است. پیشرفت تمدن بشری و افزایش تنوع و پیچیدگی فعالیتهای مرتبط با مکان از یک سو و پیشرفت فناوری پردازش اطلاعات از سوی دیگر ، هر روز بر اهمیت استفاده از اطلاعات مکانی که نماد آن نقشه است افزوده است. امروزه به جرأت میتوان گفت بیش از 80 درصد اطلاعاتی که مدیران و برنامه‌ریزان با آن سروکار دارند به نوعی وابسته به مکان است.

با توجه به ضرورت و توانمندی مهندسین نقشه بردار پیشنهاد شد؛

اضافه شدن اجرا به خدمات نقشه برداری در نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی

(25 اردیبهشت 1395)

 
مهندس احمد اسدی از اعضا گروه تخصصی مهندسی نقشه برداری نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی در گفت و گو با فژه سنج در تشریح فعالیتهای مهندسان نقشه برداری نظام مهندسی ساختمان خاطر نشان کرد: در نظام مهندسی طبق ماده 6 قانون نظام مهندسی 7 رشته اصلی تعریف شده است که یکی از این رشته ها مهندسی نقشه برداری است.

ایجاد سامانه ارجاع کار با هدف ایجاد عدالت

(21 اردیبهشت 1395)

 
مهندس سید محمد ایازی در پاسخ به پرسش فژه سنج مبنی بر وضعیت ارجاع کار در نظام مهندسی معدن و همینطور تعداد مهندسان نقشه برداری که دارای پروانه هستند افزود: در استان خراسان رضوی در حدود 80 نفر نقشه بردار دارای پروانه هستند که از این تعداد 4 نفر دارای پایه 1 و الباقی نیز دارای پایه 2 و پایه 3 می باشند.