امروز: یکشنبه، 30 دی 1397

ماهنامه فژه سنج

رسانه ای نوین در صنعت نقشه برداری و ژئوماتیک

اهمیت زیرساخت ملی اطلاعات مکانی در توسعه پایدار

(30 مهر 1395)

 

در جهان امروز در اختیار داشتن داده‌ها و اطلاعات درست، به‌هنگام و به‌صورت ساختاریافته، از ابزارهای اصلی مدیریت محسوب می‌شود. اطلاعات مکانی یکی از مهم‌ترین اطلاعات، و از تعیین‌کننده‌ترین عوامل مدیریت و برنامه‌ریزی در کشورهای توسعه‌یافته و حتی در کشورهای درحال‌توسعه هستند، و موضوع «مکان» به‌عنوان یکی از چهار رکن اصلی تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در کنار عوامل زمان، اعتبارات، و هزینه‌ها قرار می‌گیرد. از آن‌جا که بین ۷۰ تا۸۰ درصد اطلاعات، به‌نوعی با مکان و موقعیت در ارتباط بوده و از نوع اطلاعات مکانی محسوب می‌شوند، بسیاری از مسائل روزمره و اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی و سیاسی را نیز در برمی‌گیرند. توسعه روزافزون نقش موقعیت و مکان در امورات مختلف جوامع و به تبع آن گستردگی بیش‌از پیش تولید و استفاده از اطلاعات مکانی، سبب شده است که بسیاری از نیازها و فعالیت‌ها و اقدامات دستگاه‌های مختلف دولتی و خصوصی بدون در اختیار داشتن اطلاعات مکانی و دسترسی به آن‌ها ممکن نشود.


مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی مازندران

افغانستان و پاکستان در زمینه اجرایی کاداستر از ایران جلوتر هستند

(29 مهر 1395)

 
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: بیش از 80 درصد اراضی مازندران دارای تداخل مالکیت هستند و به دلیل موازی بودن برخی قوانین یک عرصه دو مالک دارد.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی قزوین تشریح کرد:

اهداف طرح حدنگاری (کاداستر)

(26 مهر 1395)

 

 

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: تثبیت مالکیت کشاورزان یکی از اولویت های مدیریت امور اراضی استان قزوین است.


معرفی کتاب: Agent AnalystAgent-Based Modeling in ArcGI

(26 مهر 1395)

 
در این کتاب که همراه با تمرینات مختلفی ارائه شده است، بعد از معرفی کلی مدل ‌سازی مبتنی بر عامل، مسیر به‌کارگیری این روش در نرم‌افزار ArcGIS با استفاده از نرم‌افزاری متن‌باز به نام Agent Analyst که سازگار با نرم‌افزار ArcGIS می‌باشد، تشریح می‌گردد. 

استاندارد ISO17025 تمام خدمات شرکت تجهیزاندیش کاسپین را شامل می‌شود

(25 مهر 1395)

 

شرکت تجهیز اندیش کاسپین در پنجمین سال فعالیت خود و همزمان با سالروز تاسیس شرکت موفق شده است که استاندارد ISO17025 را در آزمایشگاه کالیبراسیون خود مستقر سازد. این شرکت هم‌اینک نخستین و تنها شرکت ایرانی است که نسبت به استقرار استاندارد ISO17025 در خصوص طیف کاملی از تجهیزات نقشه‌برداری توفیق یافته است: از ترازیاب و تئودلیت گرفته تا توتال‌استیشن؛ از ترازهای لیزری تا مترهای لیزری ؛ از گیرنده‌های GPS دستی تا گیرنده‌های GNSS ایستگاهی. در سالروز تأسیس این شرکت مصاحبه‌ای داشتیم با مهندس دیوسالار مدیرعامل این شرکت، درمورد فعالیت‌های این شرکت و اخذ استاندارد ISO17025.


تعالی جامعه نقشه برداری در گرو توسعه سازمانی و فرهنگ صنفی

(18 مهر 1395)

 

اگر با مسئولان و فعالان رشته نقشه برداری هم کلام شوید، خواهید دید که بسیاری از آنها معتقدند که در رشته نقشه برداری ارتباط بین دانشگاه و صنعت نیاز به تقویت دارد. خواسته ای که به مناسبت های مختلف مطرح می شود. چندی قبل که بحث تغییرات دروس و مباحث رشته نقشه برداری داغ تر بود، یکی از موارد چالشی این بحث، وضعیت دروس عمرانی و تعداد آن ها در برنامه جدید و اختلاف نظرات بیشتر حول این مساله بود که حذف دروس عمرانی از برنامه درسی، در آینده موجب فاصله گرفتن فارغ التحصیلان از عمده بازار کار رشته که ساختمان و راه است خواهد شد.