امروز: یکشنبه، 30 دی 1397

ماهنامه فژه سنج

رسانه ای نوین در صنعت نقشه برداری و ژئوماتیک

 
نقشه‌برداری غار کتله‌خور در 20 کیلومتر انجام شده است

غارشناسان و نقشه‌برداران به مدت سه سال به مطالعه و نقشه‌برداری از غار کتله‌خور پرداختند که شامگاه دیروز از این نقشه رونمایی شد.

طراح و ترسیم‌کننده نقشه غار کتله‌خور، طول مسیر نقشه‌برداری انجام شده در این غار را 20 کیلومتر اعلام کرد و گفت: این نقشه ترسیم گرافیکی هم شده است.
عدالتیان در همایش رونمایی از نقشه غار کتله‌خور با تشریح سابقه نقشه برداری از غار کتله‌خور زنجان توسط تیم مایکل لومان در سال 2003 اظهار کرد: این نقشه برداری در طبقه اول و بخشی از طبقات دوم و سوم انجام شده بود.

وی با تأکید بر اینکه آموزش‌های نقشه‌برداری توسط ایرانی‌ها طی شده و مرحله نقشه‌برداری از غار کتله‌خور از سال 90 کلید خورده است، اضافه کرد: نقشه‌برداری از غار در چند بخش انجام شد که بخش عملیاتی کار شامل نقشه‌برداری در چند مرحله، ایمن سازی و تجهیزات و ساماندهی نیروی انسانی و برنامه‌ریزی بوده است.

طراح و ترسیم‌کننده نقشه غار کتله‌خور در تشریح بخش محاسباتی و ترسیم نقشه غار کتله خور گفت: این بخش شامل جمع آوری اطلاعات، ورود و پردازش داده‌ها، رفع خطاهای احتمالی و انحراف و در نهایت ترسیم نقشه که سه سال زمان برد، است.

عدالتیان با بیان اینکه کار نقشه‌برداری غار کتله‌خور با همراهی 37 نفر به سرانجام رسیده است، ادامه داد: به غیر از این افراد دیگری هم در این کار کمک کرده‌اند که از استان‌های مختلف مانند زنجان، خراسان رضوی، قزوین، اصفهان، تهران، البرز، کردستان و ... هستند.

وی با بیان اینکه برنامه‌های نقشه‌برداری به صورت دو تا پنج روزه طراحی شده بود، افزود: کار نقشه‌برداری غار کتله‌خور با استفاده از تجهیزات ساده و دیجیتال انجام شده است.

عضو هیأت موسس انجمن غار و غارشناسی کشور در تشریح ترسیم و ثبت نقشه غار کتله‌خور تاکید کرد: کتله‌خور یکی از زیباترین غارهای ایران و حتی جهان است و در ترسیم نقشه تا حد ممکن به جزئیات توجه شد به همین دلیل زمان برده است.

عدالتیان با تأکید بر اینکه در ترسیم نقشه غار کتله‌خور از 34 نماد جهتی برای نشان دادن جزئیات استفاده شده است، ادامه داد: در این غاز فسیل‌هایی هم مشاهده شد که محل‌های مورد نظر ثبت شده‌اند.

وی افزود: در انجام کار نقشه‌برداری از غار کتله‌خور عکاسانی هم همکاری کرده‌اند که باید از آن‌ها هم برای همکاری تقدیر شود.

مسؤول امور بانوان کار گروه غارنوردی و غارشناسی هیأت کوهنوردی استان خراسان رضوی در ادامه با تشریح بخش محاسباتی و ترسیم انجام شده در نقشه‌برداری از غار کتله‌خور ابراز کرد: نقشه اولیه طراحی شده از غار توسط مایکل لومان در 76 فایل ارسال و داده‌ها پردازش و با طی مراحل مورد نظر پیاده سازی و اطلاعات جدید بر روی نقشه وارد شده است.

عدالتیان با تأکید بر اینکه 115 نقطه جدید به نقشه اولیه طراحی شده اضافه شده است، تصریح کرد: همزمان با ترسیم نقشه، خطاها رفع و در قالب یک هزار و 887 نقطه ترسیم شده است.

وی به انحرافات مغناطیسی زمین اشاره و تشریح کرد: انحراف 5.5 درجه‌ای نقشه قبلی هم در نقشه جدید اصلاح شده است.

طراح و ترسیم‌کننده نقشه غار کتله‌خور طول مسیر نقشه‌برداری انجام شده در غار کتله‌خور را 20 کیلومتر اعلام کرد و ادامه داد: این نقشه ترسیم گرافیکی هم شده است.

عدالتیان با بیان اینکه در ترسیم نقشه غار کتله خور از 23 رنگ استفاده شده است، اضافه کرد: این رنگ‌های مختلف برای تفکیک طبقات مورد استفاده قرار گرفته است.

وی تبیین کرد: در ترسیم نقشه غار کتله‌خور از راهنمایی‌های نقشه‌برداران بزرگ دنیا از جمله مایکل لومان و یکی از نقشه‌برداران اتریشی استفاده شده است.
 فارس

میهمان
پاسخ 6 مهر 1395 06:20 Amir Jami
با سلام
مدير اجراي طرحهاي مهندس مشاور هستم. مشغول تهيه. نقشه. با مقياس ١/١٠٠ از فإرهاب آذربايجان شرقي هستم.
در اين نوع توليد نقشه. از ليزر اسكن بهمراه جي پي اس دو فركانسه. و تجهيزات برداشت ليزري استفاده ميكنم. . كليه نقشه ها. با دقت بالا و بصورت سه بعدي. تهيه ميگردند موفق باشيد

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود