امروز: یکشنبه، 30 دی 1397

ماهنامه فژه سنج

رسانه ای نوین در صنعت نقشه برداری و ژئوماتیک

رئیس سازمان نقشه‌برداری:

۱.۲ میلیون هکتار از اراضی همدان عکس‌برداری می‌شود

(14 مهر 1395)

 

۱.۲ میلیون هکتار از اراضی همدان عکس‌برداری می‌شود


رئیس سازمان نقشه‌برداری از عکس‌برداری و تهیه نقشه‌۱.۲ میلیون هکتار از اراضی همدان خبر داد و گفت: برای این اقدام ۴۰ هزار قطعه عکس تهیه می‌شود.


علیرضا آزموده اردلان ظهر امروز در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان همدان اظهار داشت: عکس‌برداری گسترده‌ای در همدان آغاز می‌شود تا بتوان بستر را برای توسعه با نقشه‌برداری جدید فراهم کرد.


وی با اشاره به اینکه اگر اطلاعات مربوط به موقعت و مکان به درستی تحلیل شده و در اختیار برنامه‌ریزان قرار گیرد می‌توان به نتایج و دستاوردهای مناسبی در مسیر توسعه دست پیدا کرد.


آزموده اردلان تصریح کرد: سازمان نقشه‌برداری به عنوان بازوی فنی سازمان برنامه و بودجه محسوب می‌شود چرا که بدون داشتن آن اطلاعات، برنامه‌ریزی توسعه‌ای امکان‌پذیر نیست و همه موارد به این اطلاعات نیاز دارد.


وی قرار است این تصویرها قائم بوده که با حداقل سایه انجام شود گفت: استان همدان دارای یک میلیون و 950 هزار هکتار مساحت است که از این میزان یک میلیون و 200 هزار هکتار نقشه‌برداری می‌شود.


رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با اشاره به اینکه مابقی اراضی قبلا تصویربرداری شده و این میزان براساس اولویت‌بندی انتخاب شده است، گفت: عکس برداری هوایی از اراضی همدان در مدت 22 روز انجام می‌شود که پس از آن مرحله تبدیل عکس‌ها به نقشه آغاز می‌شود.


وی با اعلام اینکه بسیاری از مشکلات در زمینه تعرض به منابع‌طبیعی و تغییر کاربری با استفاده از عکس‌های مربوط به سال گذشته قابل حل و فصل است بیان کرد: وقتی عکس‌ها تبدیل به ابزار تصمیم‌گیری و نقشه شود استان به عنوان پایه از این امکانات استفاده می‌کند.


آزموده اردلان با اعلام اینکه 40 هزار قطعه عکس رقومی از سطح استان همدان تهیه می‌شود که دارای پوشش طولی بوده و 90 درصد عکس‌ها در امتداد یکدیگر هستند بیان کرد: هر دستگاه اجرایی اطلاعات حاکمیتی دارد و خود وظیفه به روزرسانی، تکمیل و توسعه آن را برعهده دارد که نباید این اطلاعات را از وی گرفت ولی باید شبکه و زیرساختی ایجاد شود تا هر دستگاهی که به آن اطلاعات نیاز دارد دسترسی داشته باشد.


سرپرست اداره کـل نقشه برداری منطقه غرب کشور نیز در این جلسه گفت: براساس بررسی‌های انجام شده در استان همدان و با توجه به پتانسیل و پیگیری موجود در همدان نیاز به عکس‌برداری احساس شده و پیگیری برای انجام این اقدام صورت گرفت.

احمد رفیعی میرزا با بیان اینکه سازمان نقشه‌برداری بیکار نبوده و امکانات محدود و درخواست‌های بسیار در برابر این سازمان قرار دارد گفت: نیاز تمامی دستگاه‌ها را این نقشه‌ها برطرف می‌کند که انتظار می‌رود همکاری لازم نیز در این زمینه انجام شود.


وی با اشاره به اینکه این عکس‌برداری سومین تصویربرداری پوششی از استان همدان است عنوان کرد: اراضی سازمان اراضی کشور برای سنددار کردن در استان همدان از طریق تهیه این نقشه سهل شده و دستگاه‌ها می‌توانند وضعیت کاربری اراضی را دریابند.

تسنیم

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود