امروز: جمعه، 25 آبان 1397

ماهنامه فژه سنج

رسانه ای نوین در صنعت نقشه برداری و ژئوماتیک

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور:

کل کشور متقاضی تصویربرداری هوایی است

(16 مهر 1395)

 

 کل کشور متقاضی تصویربرداری هوایی است

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور از انجام ۹۰۰ ساعت عکس‌برداری هوایی تا پایان امسال خبر داد و گفت: ۴ هواپیمای عکس‌برداری هوایی کشور غیرفعال است.

علیرضا آزموده اردلان در حاشیه بازدید از پروژه عکس‌برداری هوایی همدان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تقاضا برای تصویربرداری و عکس‌برداری که پایه کار نقشه بوده زیاد است.

وی با اشاره به اینکه سریع‌ترین و بهینه‌ترین کار برای رسیدن به نقشه عکس‌برداری از طریق هواست، افزود: از آنجایی که صاحب تکنولوژی ماهواره‌ای نبوده و گرفتن تصاویر با قدرت تفکیک بالای ماهواره‌ای بسیار گران بوده یا بر ما منع می‌شود به همین خاطر سازمان نقشه‌برداری به عنوان یکی از وظایف، تامین این نیاز را برعهده دارد.

آزموده اردلان با بیان اینکه کل کشور متقاضی تصویربرداری هوایی هستند، عنوان کرد: به طور مداوم در طی سال به غیر از روزها و زمان‌هایی که به واسطه زمان بد،  برف و بارندگی که امکان تصویربرداری نباشد مشغول تصویربرداری هستیم.

وی با اشاره به اینکه این امر یک نیاز دائمی و همیشگی است، تصریح کرد: در استان همدان با توجه به اهمیت خاص کشاورزی، گردشگری و توریستی تصمیم به تصویربرداری گرفته شد.

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور بیان کرد: در سایه اقداماتی که مسئولان بر پایه این عکس‌ها انجام می‌دهند ثمرات خیر و سازنده‌ای برگرفته از اطلاعات محیطی به دست می‌آید.

وی با اشاره به اینکه توسعه زمانی پایدار و ماندگار خواهد بود که به بخش‌های دیگر آسیب نزند، عنوان کرد: این امر حاصل نمی‌شود مگر اینکه آن برنامه‌ریزی براساس اطلاعات مکان و موقعیت باشد.

آزموده اردلان با اشاره به اینکه 60 ساعت پرواز مفید برای عکس‌برداری از همدان انجام می‌شود، گفت: هر ساعت تصویربرداری 10 میلیون تومان هزینه داشته و در مجموع برای عکس‌برداری و تبدیل آن به نقشه یک میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی با اعلام اینکه نقشه‌برداری مدام در حال انجام بوده و نقشه‌برداری پوششی مطرح است، عنوان کرد: تاکنون کشور سه بار مورد عکس‌برداری و نقشه‌برداری قرار گرفته است و باید این اتفاق به‌روز بوده نقشه‌ها دائم به روز شوند.

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون 400 ساعت پرواز برای عکس‌برداری در کشور انجام شده که امیدواریم این رقم تا پایان سال به 900 ساعت پرواز با یک هواپیما برسد.

وی با اشاره به اینکه پنج هواپیما در اختیار سازمان نقشه‌برداری کشور است که که در دوران تحریم و و به سبب نبود قطعات چهار فروند از آنها فعال نیستند، تصریح کرد: از بین پنج هواپیما یک مورد فعال بوده که به زودی یکی دیگر به این تعداد اضافه می‌شود.

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور بیان کرد: این تعداد هواپیما پاسخگوی نیاز کشور نیست و در تلاش هستیم با استفاده از برجام و باز شدن ارتباطات بین‌المللی برای راه‌اندازی هواپیماها اقدامات مثبتی انجام دهیم.

ایسنا 

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود