امروز: جمعه، 25 آبان 1397

ماهنامه فژه سنج

رسانه ای نوین در صنعت نقشه برداری و ژئوماتیک

 

شورای عالی نقشه‌برداری؛مرجع زیرساخت ملی داده‌های مکانی


تأمین و به‌اشتراک‌گذاری داده مکانی

دستگاه‌های مختلف کشور برای انجام مأموریت خود و تحقق اهداف، نیاز به اطلاعات مکانی دارند. عدم‌تأمین و به اشتراک‌گذاری داده مکانی با کیفیت مناسب و به‌هنگام بین دستگاه‌ها تبعات منفی را به همراه خواهد داشت که باعث افت بهره‌وری و دوباره‌کاری خواهد شد. تأثیر داده‌های مکانی بر امور کشور را می‌توان از جنبه‌های ذیل مد نظر قرار داد:

 

مدیریتی


مدیریت و تصمیم‌گیری صحیح، نیازمند اطلاعات مناسب است. از آن‌جایی که شاخص موقعیتی اکثر داده‌ها مهم بوده، تبدیل آن‌ها به اطلاعات تصمیم‌ساز مستلزم در نظر گرفتن موقعیت آن‌ها و تولید اطلاعات مکان‌محور است.


اقتصادی

بررسی اقتصادهای برتر و گزارش‌های کشورهای پیشرفته حکایت از افزایش بهره‌وری و جلوگیری از اتلاف منابع با به‌کارگیری داده‌های مکانی دارد.


اجتماعی، سیاسی و فرهنگی


به کارگیری داده مکانی در تمامی سطوح اجتماع به مردم و مسئولان کمک خواهد کرد که بهتر تصمیم‌گیری کنند. همچنین ورود فناوری‌های نوین مکانی به جامعه، مانندGPS و UAV، سبب ظهور جالش‌های مختلفی گردیده است که نیازمند سیاست‌گذاری و نظام‌مندسازی است.


ضرورت تبادل داده مکانی در کشور

با توجه به اهمیت و نقش داده مکانی، لازم است ضمن توزیع مسئولیت تولید آن‌ها استاندارد و کیفیت لازم برای ایجاد امکان تبادل این داده‌ها، تحت نظارت قرار گیرد. این موضوع نیازمند زیرساختی برای تولید، توزیع و مدیریت آن‌ها می‌باشد که اصطلاحاً «زیرساخت ملی داده مکانی» یا «NSDI» نامیده می‌شود. به بیان دقیق این زیرساخت عبارت است از مجموعه‌ای از سیاست‌ها، استانداردها، شبکه‌های دسترسی، فناوری‌ها، داده‌های مکانی، سازمان‌ها، و نیروهای انسانی که امور مختلف تولید و جمع‌آوری، دسترسی و استفاده بهینه از داده‌های مکانی در سطح ملی را تسهیل و هماهنگ می‌سازد.

اطلاعات توپوگرافی لایه مرجع سایر داده‌ها تلقی می‌شود، و بدون آن فصل مشترکی بین دستگاه‌های اجرایی برای هماهنگ کردن فعالیت‌ها به وجود نخواهد آمد. همچنین بررسی توزیع مکانی داده ها نقش مؤثری در درک بهتر الگوها داشته و تصمیم‌گیری را اثربخش‌تر می‌سازد.


نکته مهم این است که تعدادی از دستگاه‌ها به لحاظ نیاز، مبادرت به ایجاد بخشی از مؤلفه‌های زیرساخت داده مکانی کرده‌اند که پاسخگوی نیاز داخلی آن‌ها است. اکنون لازم است که زیرساخت ملی به‌نحوی شکل گیرد که تمام این دستگاه‌ها قادر به تعامل با یکدیگر باشند.


مرجع زیرساخت ملی داده مکانی


زیرساخت ملی داده مکانی، مشابه سایر زیرساخت‌ها، پدیده‌ای است پویا و در حال تحول، که به مدیریت و هدایت مداوم نیاز دارد. ماهیت این کار مستلزم آن است که نهادی فرابخشی با اختیار سیاست‌گذاری و مسلط به حوزه تخصصی ذی‌ربط، امر راهبری کلان و هماهنگی‌های بین دستگاهی را بر عهده گیرد.


بر اساس وظایف قانونی و ذاتی شورای عالی نقشه‌برداری کشور که دربرگیرنده امور مرتبط با جنبه‌های مختلف مهندسی نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی است، راهبری و سیاست‌گذاری زیرساخت ملی داده مکانی (NSDI) بر عهده این شورا می‌باشد.


همچنین با وجود عضویت متولیان نقشه و اطلاعات مکانی کشور در شورای عالی نقشه‌برداری، محوریت این شورا در هماهنگی بین دستگاهی برای زیرساخت ملی داده مکانی امری بدیهی است.


**مهندس حمیدرضا سیدین رئیس گروه شوراهای سازمان نقشه‌برداری کشور

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود