امروز: جمعه، 25 آبان 1397

ماهنامه فژه سنج

رسانه ای نوین در صنعت نقشه برداری و ژئوماتیک

 

نقشه‌برداری از هیدروژن کهکشان با کمک بزرگترین رادیوتلسکوپ جهان


دانشمندان برای اولین‌بار یک نقشه عظیم از هیدروژن موجود در کهکشان راه شیری را تهیه کرده و با کمک آن توانسته‌اند به اطلاعات جدیدی در خصوص فضاهای بین ستاره‌ای دست یابند.


نقشه بزرگ HI4PI ، بعد از جمع آوری اطلاعات گسترده از دو رادیوتلسکوپ بزرگ مکس پلانک در آلمان و CSIRO در استرالیا تکمیل شده است.


به لطف بیش از یک میلیون مشاهده مجزا، این نقشه توانسته است جزئیات بسیار دقیق از ساختار بین ستاره‌ها را برای دانشمندان آشکار کند.


با توجه به فراوانی هیدروژن اتمی در فضا و حالت ویژه آن که اصلی‌ترین ماده ستاره‌ها و کهکشان‌ها را تشکیل می‌دهد، هدف اصلی محققان در این مطالعه این بود که نقشه کاملی از این ماده تهیه کنند. این مطالعه دقیق بعد از انجام میلیون‌ها مشاهده منفرد و جمع‌آوری نکات اطلاعاتی که تعداد آن‌ها به بیش از 10 میلیارد می‌رسید انجام شد.


به گفته جورگن کرپ، ستاره‌شناس دانشگاه بن این نقشه نسبت به مطالعات پیشین که با انجام نمونه‌برداری‌های دشوار از آسمان انجام می‌گرفت، یک جهش بزرگ رو به جلو محسوب می‌شود.


به گفته وی این نقشه ساختارهای باارزشی را آشکار کرده است که پیش از این هرگز مشاهده نشده بود.

این پروژه که حاصل بیش از 10 میلیارد نقطه داده ای مجزا است، نشان می‌دهد که کهکشان راه شیری حاوی 400 میلیارد ستاره است. فاصله منظومه شمسی از مرکز کهکشان به طور میانگین برابر با 27 هزار سال نوری است.


در این نقشه حتی ابرهای بسیار کوچک نیز قابل مشاهده هستند. این امر از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا به پردازش اطلاعات مربوط به ستاره‌های کهکشان راه شیری کمک زیادی می‌کند.


این داده‌ها به وسیله رادیوتلسکوپ بزرگی که محتوای هیدروژن موجود در کهکشان را نشان می‌دهد، جمع‌آوری شده است و موقعیت بسیاری از کهکشان‌های کوتوله را آشکار می‌کند.

ایسنا

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود