امروز: دوشنبه، 30 مهر 1397

ماهنامه فژه سنج

رسانه ای نوین در صنعت نقشه برداری و ژئوماتیک

 


از زمان ایجاد سازمان نظام مهندسی ساختمان، بيش از ۷۰ درصد از ساختمان‌ها با قواعد مهندسي ساخته شده است

نخستین همایش ملی شهرسازی و معماری ایرانی ـ اسلامی طی روزهای 28 و 29 بهمن‌ماه جاری  با حضور صاحب‌نظران عرصه معماری و شهرسازی از نقاط مختلف کشور برگزارشد.

  اکبر ترکان، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در این همایش، گفت: معماري در هر منطقه ای  براساس شرايط آب و هوايي و سبك زندگي شكل مي‌گيرد بنابراين معماري در گيلان، آذربايجان، يزد، اصفهان و ساير نقاط كشور با هم متفاوت است.

وي با تصريح اينكه معماري به‌شكل اقليمي است و نمي‌تواند هويت ملي داشته باشد، گفت: شايد در اين همايش شما مشتركاتي پيدا كنيد كه به اشتراك بگذاريد اما باید توجه داشت که در ايران هر قسمت با بوم و جغرافياي هر منطقه ، معماري و سبک خاص خود را دارد.

تركان همچنين، با احترام به علاقه‌مندي موجود نسبت به هويت بخشي معماري اسلامي گفت: اگر تكرار تم‌هاي صفوي را امروز به‌عنوان هويت‌بخشي تلقي كنيم. شايد در اين امر زياده‌روي کرده باشیم.

وي با بيان اينكه در دوره‌اي به دليل نبود امكاناتي نظير فولاد و ساير سازه‌هاي جديد از شيوه‌هاي خاصي براي ساخت و سازها استفاده مي‌شده است اين امر را ناشي از تكنولوژي در معماری دانست.

تركان همچنین  با تاكيد بر اينكه سبك زندگي اسلامي توانسته  معماري اسلامي را بوجود آورد و سبك زندگي ايرانی موجب ساخت  معماري ايراني شده است ، گفت: اين همايش بحث خوبي گشوده و اميدواريم در اين مسير بتوانيم جلو رفته  و به سئوالات در این زمینه پاسخ بدهيم.

رئيس سازمان نظام مهندسي كشور با بيان اينكه سالانه 100 ميليون مترمربع ساخت و ساز در ايران انجام مي‌شود، گفت: از ابتداي تشكيل نظام مهندسي تاكنون بالغ بر يك و نيم ميليارد متر مربع متكي به قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان ساخته‌ايم.

تركان با تاكيد بر اينكه اكنون 70 درصد از ساختمان‌ها با قواعد مهندسي ساخته شده است، گفت: امروز مهندسی ایران با افتخار می تواند بگوید که ساختمان ها آسیب پذیری گذشته را ندارد و چنانچه در گوشه از کشور زلزله ای رخ دهد ، ما با افتخار می توانیم بگوییم که ساختمان هایی که سازمان نظام مهندسی ساختمان ساخته است می تواند در برابر اینگونه حوادث مقاومت کند و با سربلندی این را گفته و از آن دفاع می کنیم.

همچنین رئیس نظام مهندسی ساختمان به بهبود کیفیت ساخت وساز کشور از زمان ایجاد سازمان نظام مهندسی ساختمان اشاره کرد و افزود: البته در کار نظام مهندسی ساختمان ، مانند هر سازمان دیگری نیز دارای نقص هایی است و همیشه باید نقص را با انتقاد سازنده درست کرد، اما بعضی زمان ها بنده می بینم که عده ای از دوستان ما به جای آنکه خیرخواهانه نقد کنند ، یک اشکالی را گرفته و به وسیله  آن سعی می کنند تا جامعه مهندسی را تخریب و سرکوب کنند و من این حرکت را نمی پسندم . باید همیشه در نظر داشت که در هر صنفی اشکالات وجود دارد و ما اکنون حدود 400هزار عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان داریم که آن ها با افتخار می توانند بگویند که ساخت و سازهای کشور را طبق قاعده کرده اند و همین قاعده مندی مهندسین ما سبب شده تا جان و مال و سرمایه مردم حفظ شود ، حال ممکن است در میان این عزیزان کسانی نیز وجود داشته که در کار مهندسیشان سستی کرده باشند ، اما کسی حق ندارد به خاطر همین تعداد ؛ کل جامعه مهندسی کشور  را سرکوب کند.

 وی در بخشی از سخنان خود بیان نقص ها در قالب انتقاد سازنده را مطلوب دانست و گفت: این افرادی که از روی کم اطلاعی بعضی از اوقات فرمایشاتی می کنند که سبب تخریب مهندسان سازمان نظام مهندسی می شود می خواهم خواهش کنم که این کار را نکنند و لطفا از دایره انصاف خارج نشوند و بدانند ارزش های مهندسان ما با صحبت های بی ربط آن ها کم نشده و همیشه افتخارات جامعه مهندسی ما موجود  بوده و نمی توانند منکر این دست آوردها و افتخارات باشند همچنین همواره مراقب باشند تا حرفهایی نسنجیده در خصوص مهندسان نزنند و ما نباید در داخل جامعه مهندسی افرادی داشته باشیم که تیشه به ریشه سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بزنند. باید اشکالاتمان را بشناسیم و عیب هایمان را برطرف کرده و منتقدان نیز اشکالاتمان را به ما منتقل کنند تا ما آن ها را رفع کرده ، اما بدانند اگر به سمت بزرگ نمایی عیوب جامعه مهندسی کشور حرکت می کنند خیرخواه مهندسین ما نخواهند بود چون اگر خیرخواه باشند ، می دانند که این جامعه ، جامعه خودشان است و با دیدن آن اشکالات بی آبرویی نمی کنند و هیچگاه نمی شود دست آورد بیست ساله سازمان نظام مهندسی را نادیده گرفت و باید به دست آوردهای مهندسان کشور افتخار کرد و از آنان قدردانی کنیم.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود